fbpx

Pěstovat k sobě vlídnost je rozhodnutí

Bez mučení přiznávám, že slovo vlídnost jsem si převzala ze slovníku Juditky Berkové, která je vynikající cvičitelkou jógy.
Miluju to slovo čím dál víc. Protože je tak měkké a přitom jasné. A slouží nám úplně ve všem – jak ve cvičení, tak hlavně i v celkovém přístupu k sobě.

Vlídnost považuji za druh osobní hygieny.
Čistíš si pravidelně zuby, myješ si vlasy, udržuješ kuchyň, nádobí, okna i zahradu. Ale pečuješ o své nitro…?

Možná na sobě již dlouho pracuješ a jsi velmi naučená stále čistit, upravovat svůj vnitřní stav, abys byla stále co nejlépe naladěná. Ale jakým stylem to děláš?
Můžeš být dokonce naštvaná, když se v tobě po letech sebepoznání objeví silné negativní emoce. Říkáš si, cožpak to všechno bylo k ničemu?
Přitom je to velmi pochopitelné, že až po letech, když tvůj nervový systém zesílil, jsi schopna ustát své hluboké emoce. Roky sebepoznávání způsobily, že jsi zvýšila jeho kapacitu. Tak proč se na sebe zlobíš?

Vlídnost potřebujeme stále, a nejvíc právě tehdy, když jdeme cestou sebepoznání.

Potřebujeme mnoho vlídnosti, abychom si dovolily kolikrát přiznat, kde jsme mimo nebo kde jsme si něco nevědomě nalhávaly.

Potřebujeme moře vlídnosti k sobě, abych se na sebe nezlobily, že opakovaně padáme do starých návyků, že na sebe zapomínáme, že jsme se zase nějak popřely.

Potřebujeme oceán své vlastní vlídnosti, abych si dovolily setkat i se svými stíny, abychom dokázaly nahlédnout do všech skrytých míst svého nitra a za nic z toho, co najdeme se vůbec nijak neobviňovaly.

Co vlastně znamená vlídnost? Netlačit na sebe, přistupovat k sobě láskyplně, nekritizovat se, nenadávat si, být k sobě něžná, když se cítím oslabeně, být na sebe hodná, když mi není dobře a tisíce dalších drobností… Začíná od malinkých drobných denních kroků pro sebe samu.

Je to něco co chceš? Tak se pro ni rozhodni. HNED. Co můžeš ztratit? Maximálně tlak na sebe samu, tvrdost a nekonečnou snahu o to, být lepší, tedy díky vlídnosti můžeš opustit i zarytý pocit nedostatečnosti. Stojí to za to?

Odpověz si sama.

Tagy:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů