fbpx

Jak využít Facebook k sebepoznání?

Do mnohých životů se vloudil FB.
Jelikož je cíleně vytvořen jako návyková aplikace, mnoho lidí určitou závislost získalo.
Je to fenomén, který tu prostě je.
Tudíž, pojďme najít, jak ho lze využít dobře.
Zaměřme se na to, jak nám může pomoci k sebepoznání?
Můžeme na něm totiž velmi dobře pozorovat reakce.
Za prvé svoje, za druhé druhých

Stalo se vám, že vás nějaký příspěvek zasáhnul? Museli jste na něj reagovat, museli jste se k němu vracet a nemohli jste se ho pustit?
A zeptali jste se na to – proč zrovna tento? Co vás zasahuje?
Je to obsahem anebo stylem, nebo snad osobou, která vás zasáhla?
Co ve vás přesně reaguje?
To vám o vás samotných může říct mnohé.

Jak toho využít?
Zkusím vám přiblížit jakým stylem lze tyto záležitosti použít – ale nepochybuji o tom, že lidé zvyklí vnímat sebe a své reakce to praktikují.
Když vás nějaké téma silně přitahuje, zapátrejte v sobě – proč? Nebojte si položit přesnou otázku – jak to mám tedy s tímto tématem já osobně? Pokud ucítíte nějaké své zraněné místečko, tak mu dejte tolik lásky, kolik se do něj vejde. Nečekejte, až to někdo udělá za vás.
Pokud vás irituje anebo přitahuje (je to vlastně to samé) nějaká osoba – zeptejte se – co přesně mě na ní dráždí? Čím přesně mě irituje?
A mám toto taky v sobě? Nebo mi to naopak chybí?

Zvláštní kategorii tvoří, když máte velkou potřebu trvat si na své pravdě a kdokoliv vám oponuje, vás zasahuje.
Tohle je na sociálních sítích vidět velmi často. Přesvědčujete druhého o své pravdě? Nebo někdo přesvědčuje vás? Dotýká se vás osobně, když vám někdo oponuje?
Tak popořádku.
Přesvědčujete druhého o své pravdě?
Moje zkušenost je, že čím hlasitěji se ve mně ozve přesvědčovací hlas, tím víc jsem mimo. Pravda přichází tiše, prostě vím a nemám potřebu o tom nikoho přesvědčovat. Zkuste se nad tím pozastavit, až se přistihnete při přesvědčování. Nechcete přesvědčit hlavně sami sebe? Protože přesně to se děje.

Někdo přesvědčuje vás?

Všimněte si, kolik energie ho to stojí. Pozorujte to s úsměvem a nenechte se chytit na dohady a podobnou výměnu energií. Pozorujte všechny pokusy o to, aby vás ten člověk vtáhnul do diskuze, uvědomte si, že když vás vtáhne, tím mu dáváte svou energii, svou moc. Zkuste si všimnout, zda dokážete vnímat jeho postoj bez komentáře, zda dokážete tu hru přerušit, přestat. Odolat. Co to s vámi dělá. Když odoláte, osvobozuje vás to a také vás to učí nereagovat tam, kde to nemá smysl i v dalším životě mimo fb. To vám dává sílu.
Jste naprosto svobodní, můžete reagovatm ale taky nemusíte.
To je něco, co mě hodně baví. 🙂 To, že někdo chce odpověď, ještě neznamená, že mu ji musím dát. Rozhoduji si sama, co se mi chce a co se mi nechce.
Někdy i vědomě lidi popíchnu a sleduji reakce. Pokud mi intuitivně takový impuls přijde, udělám to, i když se jim to nelíbí. Proč to dělám? Protože věřím své intuici, takto spontánně prostě žiju a fb není vyjímkou. Naslouchám svým impulsům i zde.
Nemusím být pouhým uživatelem, ale mohu být i na fb v energii a synergii, pak vidím, co vidět mám, prohodím pár slov s těmi, kteří mě momentálně inspirují, nebo já je. I Facebook je živý nástroj, když si to dovolíme.

Často za přesvědčováním můžete vnímat určitou omezenost pohledu pisatele, nebo nejistotu, že si ten člověk vlastně nevěří. Jsou to jen vaše osobní vjemy, ale důvěřujte jim. Často se lidé chytnou jen určité informace, nevnímají téma stejným pohledem jak vy a odvedou ho jinam. Což vás zase učí vyjadřovat se přesněji a rozšiřuje vám to pohled. Je to někdy docela zábava, jak jinak lidé mohou vnímat jednu větu. Nebo co si z nějakého sdělení vlastně vezmou, čeho se chytnou.

Dotýká se vás osobně, když vám někdo oponuje?
Taky zajímavé.
Ale musíme rozlišit dvě věci – osobní útok a reakci na příspěvek. To není totéž.
Osobní útok je, když člověk přestane řešit téma, obsah příspěvku a začne řešit vás, bere si vás do huby.
To je velmi nepříjemně až fyzicky cítit. A pozor, spousta lidí si neuvědomuje, že právě zaútočilo. Většinou se to děje, když jim šlápnete na kuří oko, když máte dobrou trefu.
Je moc dobré se po takovém zásahu vědomě očistit, uvědomit si celé svoje pole a v silné příkazové představě vrátit mu jeho energie zpět. Tomuto se nebojte vyslovit jasné NE. Jasně dát vědět, že toto je nepřijatelné, klidně smazat, nechodit do diskuze,
Což je taky výborná škola pro život. Máte zde možnost velmi bezpečného tréninku.
Reakce, která není osobně na vás, ale přesto se vás dotkne. Většinou je to nesouhlas. Pokud máte potíže ustát nesouhlas, zasahuje vás to, jste z toho smutní, napadají vás myšlenky: „že vás lidé nemají rádi,“ tak to ukazuje vaši nezralost a nedospělost, možná i hlad po lásce.
K tomu patří i snaha vytvořit profil, který je ostatními jen milován a přijímán.
Ukazuje to určitou dětinskost, ale nevadí – opět toho lze využít. Prostě se vědomě potkávejte s tím, co cítíte a rozhodněte se tomu čelit, Hledejte, kde máte svá zranění a slabosti, nezralosti a jak je můžete vyléčit. Případně vyhledejte pomoc, i já jsem vám zcela k dispozici.
Opět se ptejte, jak to skutečně s tématem máte, buďte k sobě zcela upřímní, proč se vás to dotklo, nebo vás případně určitá reakce odpuzuje? Není pod vaším odporem nějaká vaše nesvoboda? Odmítnutí nebo strach?
Lidi, kteří s vámi nesouhlasí, mohou ve skutečnosti být velkým přínosem, neb vám rozšíří váš pohled, pokud to tedy dovolíte. To vám přitakávači neumožní:-) 

Vida – kolik krásného materiálu nám přináší Facebook. Všechno může být inspirací.

PS: zvláštní kapitola jsou volby nebo jiné silně aktuální téma ve společnosti. Zvažujte moudře – skutečně tomu chcete dávat tolik času a své energie? Nebo si ceníte svého času natolik, že nenecháte vtahovat tímto polem, které je často účelově vytvářeno? Všímejte si, co s vámi takové diskuze dělají. Do jakého ladění vás dostávají? Vedou vás do rozkvětu nebo váš systém spíše otráví negativitou?
Za své naladění jste zodpovědni jen vy sami.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů