fbpx

Hlavně nebýt Ezo

K tomuto textu mě přiměla jedna žena z Facebooku, která nyní vehementně brojí proti všemu, co je EZO (ezoterika).
Pečlivě jsem četla jednu její debatu, dokud jsem nenarazila na její slova, že se stejnou vervou, se kterou byla kdysi ezo, nyní věří v Boha. Ale!!! Nyní je už na té jediné správné cestě!
Psala, že otočila o 360° a někdo ji upozornil, že je tedy na stejném místě. Nesmírně mě to pobavilo, protože přesně vystihl skutečnost.
Je jedno, k čemu ulítneme, podstatou problému je náš fanatismus, naše slepá víra. Problémem není ezo, nebo Bůh, ale vlastní slepota. Dle mého, ta slečna se vůbec nikam neposunula, jen jednu slepotu zaměnila za druhou. Což je velmi častá věc pro lidi, kteří si nevěří.
Ale zpět k EZO.
Proč se najednou zvedá tak silný odpor?
Osobně si myslím, že to není o EZO jako takovém…
A jak vlastně chcete definovat co je a není ezo?
A hlavně, proč má někdo potřebu to definovat anebo se distancovat?
To mi přijde daleko zajímavější, protože se dostáváme ke skutečným informacím.
Zkusím tu pár podnětů uvést.
– strach se ukázat, odhalit, čemu skutečně věřím, odhalit se. Ano, to chce odvahu.
– strach, že mě nebudou brát vážně – bacha na masky, které nasazujete.
– strach z lidského odsouzení – skutečně je tak důležité, co si druzí o vás myslí?
– strach, že ulítnu, že se změním??? No, a taky se vám to může líbit!
– zklamání, že to nefunguje tak, jak mi říkali. Zklamání je prohlédnutí z klamu. Čím jste se klamali?
– to často ukrývá vztek.
– vztek, že mě toto období stálo peníze, což je cena za to, že si nevěříme.
– vztek na sebe, že jsem naletěla – čemukoliv! Je to místo rozpoznání vlastní naivity. Velmi cenné.
– strach z manipulace, ze sektářství, z ovlivnění. Bojíte se, že vám vymyjou mozek? Kéž by, velmi by se vám ulevilo. Vyprázdnit svou mysl je velmi zdravé, a je jen na vás, čím ji pak naplníte.
– hledáte ke komu vzhlížet? Čeho se chytit? To je vždycky nebezpečné! Proč si nevěříte?
– vztek, že si takto někdo vydělává na živobytí – to by stálo za prověření vašeho postoje k penězům a také ke svobodě. Že jsou v této branži podvodníci? Ano, jsou, tak jako ve všech ostatních.

Pro mnohé lidi svobodného ducha je ezo období přirozeným vývojem. Z totálně racionálního nastavení mohlo načas převážit naprosté iracionálno. Někdy je to nutné období, aby došli ke zdravé rovnováze, aby rozšířili své vědomosti o vnitřní vědění. Protože cokoliv změnit v rámci našeho systému, v rámcích přijatelné normálnosti chce velkou sílu a víru. Minimálně v to, že je to možné. Že změna je možná. A to zahrnuje i možnosti obživy.
Anebo – vás mohl někdo otrávit. Někdo z vašich blízkých propadl ezo světu a vzdálil se vám.
Pravda je, že to bolí, když se vám někdo vzdaluje. Což neznamená, že je to špatně.
Někdo se tím vzdálil reálnému řešení svých problémů.
To může odpuzovat. A ještě víc vám potvrzovat, že je to špatně. Potíž je v tom, že si na to každý musí přijít sám a po svém. Někdy je to velmi frustrující, že nemůžete nijak pomoct, že?
Nutí vás to potkat se s těmito všemi pocity, s vašimi vlastními pocity.

Tvrdit, že neexistuje nic mezi nebem a zemí, je návrat k omezenosti.
A když uznáme, že je tu něco víc, tak si každý sám najděme, co je pro nás přijatelné a co ne. Znám lidi, kteří vnímají jinak, já jim nerozumím, a přesto je mohu respektovat.

Jinost vždycky provokovala. Vše, co naráží na hranu našeho vědomí, nás vždy zneklidňuje, protože opouštíme svět našich „jistot“. Jakmile vstupujeme na neznámé pole nebo nemůžeme něco ovlivnit, je to silně zneklidňující, nutí nás to ptát se, a také dostat odpovědi; nutí nás to někdy i náš život změnit, jít skrze svůj strach, jít dál, i když si nejsme jistí…, jít dál, i když pochybujeme. Jít dál, i když připustíme, že nevíme, co je vlastně nejlepší. Ani pro nás samotné, natož pro druhé.
A zde jsou dva dohledané významy slova ezoterika, protože – a to je fajn, se množí případy, že se lidi ptají, co to vlastně je?
Ezoterika (z řeckého εσωτερικός, esoterikós, „vnitřní“, „uzavřený“) je označení pro souhrn vědomostí určených výhradně pro úzký okruh zasvěcených, intelektuálně vyspělých nebo privilegovaných lidí.

A ještě trochu jinak – význam slova je „odhalit tajemství“, jak tvrdí prameny mysticky zaměřené. Jde o obor zabývající se mystickými záležitostmi. Esoterika je synonymem pro esoterismus (také ezoterizmus).

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů